Gadżety elektroniczne, smartwatche, aplikacje do treningu i diety.

Gadżety elektroniczne, smartwatche, aplikacje do treningu i diety. Skorzystaj z gadżetów, które pozwalają skuteczniej ćwiczyć. No i cieszą.

Hanna Górczyńska, , Rady dla ćwiczących, Sprzęt sportowy

Jak zmierzyć pokonane kilometry podczas porannego biegu? W jaki sposób uatrakcyjnić trening na basenie? Z pomocą przychodzą innowacyjne gadżety sportowe.

Rezerwowy trenera personalnego

Układa plan treningowy i motywuje do regularnych ćwiczeń. Mierzy tętno, a nawet nawiguje na leśnej czy polnej drodze. Zegarek treningowy jest nieodłącznym towarzyszem niejednej osoby aktywnej, pełniąc jednocześnie funkcję trenera i dietetyka. Najtańszy i najprostszy model informuje o zmianach pulsu. Za pomocą bluetootha można połączyć go ze smartphonem i na ekranie odczytać informację o zmieniającym się tętnie, które ma bezpośredni wpływ na spalanie tłuszczu podczas ćwiczeń. Niektóre niedrogie modele pokazują także godzinę. Opaska z pulsometrem to idealny wybór dla każdego, nie tylko początkującego sportowca.

Ceny zaawansowanych zegarków sportowych zaczynają się od około 300 złotych. Urządzenia wykrywają, jaki rodzaj aktywności fizycznej podejmuje użytkownik, charakteryzują się wytrzymałą baterią, nierzadko mają wbudowany GPS. Część z nich, tak jak Polar m200, jest wzbogacona o dodatkową opcję, tak zwanego wirtualnego asystenta. Jego nie oszukasz, jeśli opuścisz się z treningami, nie omieszka Ci o nich przypomnieć. Zegarki z wyższej półki, za kilkaset a nawet kilka tysięcy złotych, posiadają jeszcze więcej funkcji, w zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika. Tomtom Spark 3 Cardio sprawdza się przy pomiarze parametrów każdej uprawianej dyscypliny sportu, niezależnie czy jest to bieg, tenis czy pływanie. Samsung Gear S3 SM-R760 łączy się ze smartphonem, dzięki czemu pozwala na odbieranie połączeń telefonicznych. Garmin Fēnix 3 Sapphire, oprócz wysokich parametrów technicznych, wyróżnia się kobiecym designem.

Zegarki sportowe to jeden z elementów stroju, wybierany również przez celebrytów. Rafael Nadal występuje na korcie w szwajcarskim luksusowym zegarku RM 027 od Richarda Mille’a. Ci, którzy pragną założyć na nadgarstek ten sam model, co wybitny tenisista, muszę jednak zostawić w sklepie ponad dwa miliony złotych.

Ulubione muzyczne kawałki

Walczy z monotonnym odliczaniem pokonanych długości, a także narzuca rytm pływania. Dzięki wodoodpornym odtwarzaczom MP3 możesz zerwać z basenową rutyną i trenować w rytm wybranych piosenek na każdym akwenie. Choć jakość puszczanych utworów w basenowych lub jeziornych warunkach nie jest wybitna, to z pewnością niewielkie urządzenia dostarczą lepszych muzycznych wrażeń niż basenowe głośniki.

Podstawowe modele personalnych odtwarzaczy kosztują maksymalnie 300 zł. Jeden z nich - NABAJI 1.0 oferuje popularna sieć sklepów Decathlon. Zestaw składa się ze słuchawek z kablem przymocowanym do odtwarzacza. Najlepszą dostępną opcją są słuchawki dokanałowe, dokładnie i ściśle umieszczone w małżowinie, w taki sposób, aby woda nie dostała się do ucha. Producenci często rezygnują z mocowania słuchawek za pomocą kabla i umieszczają je na pałąku za głową. Samo urządzenie przyczepione jest do paska okularków, czepka lub kostiumu. Większość odtwarzaczy ma pojemność 2 lub 4 GB, a ich bateria wystarcza na słuchanie muzyki od 3 do 7 godzin.

Decydując się na zakup bardziej zaawansowanego urządzenia, można nucić ulubione piosenki na głębokości 4-5 metrów. Wodoodporna MP3 samodzielnie policzy przebyte baseny, a dotykowy ekran pozwoli na wygodne odtwarzanie czy zmianę utworów. Chcesz zmniejszyć opór podczas poruszania się w wodzie? Opływowy kształt i niewielka waga zaawansowanego MP3 dadzą Ci taką możliwość.

Technika biegu na miarę stóp

Zapewniają komfort podczas joggingu i informują o przebytym dystansie na podstawie danych GPS. Sensoria Smart Socks, czyli inteligentne skarpetki, podobnie jak sportowe zegarki odczytują szczegółowe dane dotyczące biegu, a dodatkowo informują użytkownika o położeniu stopy i rozłożeniu masy podczas treningu. Wszystko dzięki magnetycznie przymocowanym czujnikom na spodzie skarpetki, które rozpoznają parametry biegu. Czujniki łączą się za pomocą bluetootha z telefonem, który dzięki aplikacji na ekranie wyświetla zarejestrowane dane.

Jakie są największe atuty nietypowego produktu? Producenci podają, że skarpetki przede wszystkich uczą biegać w poprawny sposób i jednocześnie zmniejszają ryzyko kontuzji. Czujniki wykrywają, która część stopy i z jakim naciskiem uderza o podłoże. Aplikacja natomiast na bieżąco sygnalizuje dźwiękowo, jak poprawić technikę biegu. Oprócz Smart Socks, w gronie inteligentnej odzieży znajdują się koszulki i topy sportowe - mają za zadanie mierzyć tętno. Co równie ważne, nie trzeba martwić się o specjalną pielęgnację oddychającego materiału, zarówno skarpetki, jak i T-shirty nadają się do prania w pralce. 

Hanna Górczyńska

Autor Hanna Górczyńska

Fanka sportu, miłośniczka aktywnego trybu życia i obserwatorka świata.

Słowa kluczowe

aplikacje , gadżety sportowe , smartwatch , zegarki sportowe , MP3 na basen

Artykuły powiązane