Sporty rakietowe.

Sporty rakietowe. Gry popularne i prestiżowe. Uprawiane dla dużych pieniędzy i dla przyjemności.

Krzysztof Ruszkiewicz, , Wybierz sport dla siebie

Tenis

Niepodzielnie króluje wśród sportów rakietowych. Uznawany za najbardziej elegancką dyscyplinę. W sporcie zawodowym stoją za nim ogromne pieniądze. Duża rywalizacja, ale i spora frajda, jeżeli opanuje się technikę gry. Więcej przeczytasz tutaj.

Badminton

W formie rekreacyjnej grany na podwórku. Dużym utrudnieniem jest wiatr, który zwiewa nam lotkę w różnych kierunkach. Czasem nie pomaga nawet kamień. Profesjonaliści trenują na salach, które są niewentylowane, za to pełne są bardzo zachęcających odgłosów. Od rekreacji, poprzez ćwiczenia na salach do profesjonalizmu. W badmintonie dużo jest podskoków, więcej biegania przód-tył niż na boki, więc cierpią stawy kolanowe.

Squash

Piłka, 3 ściany, 2 rakiety brak okna i naturalnego wietrzenia. Intensywna bieganina, skręty tułowia, kończyn. Przeciążenia związane z tępym podłożem i wysokim tarciem. Trudny sport, jednak łatwiejszy niż tenis. Można grać rekreacyjnie lub wejść w tryb zawodów.  Coraz bardziej popularny.  Więcej przeczytasz tutaj.

Racketlon

Racketlon to sport, w którym gra dwóch zawodników w każdą z czterech dyscyplin „rakietkowych”: tenis stołowy, badminton, squash i tenis ziemny. Pojedynek odbywa się zawsze w tej samej kolejności – od najmniejszej rakiety do największej (tenis stołowy, badminton, squash, tenis). Wszystkie mecze, we wszystkich czterech dyscyplinach muszą rozegrać ze sobą ci sami zawodnicy. Każdy mecz racketlona składa się z czterech setów rozgrywanych do 21 punktów. Na końcowy wynik składa się suma punktów zdobytych w każdej z czterech dyscyplin. Zwycięzcą meczu jest zawodnik, który zdobył łącznie we wszystkich czterech dyscyplinach, większą ilość punktów. Sport coraz bardzie popularny w Polsce. Amatorsko uprawiany jest doskonałym sposobem na odreagowanie stresów życia codziennego, doskonale motywuje do systematycznego wysiłku, może stanowić odpoczynek od uprawiania tylko jednej dyscypliny. Zawody w racketlona są tak organizowane, aby udział mógł wziąć każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania.

Tenis stołowy

Bardzo dobry sport, bo łatwy do zorganizowania nawet już w większym domu, garażu. Niski koszt: potrzebna rakietka i stół do tenisa stołowego. Zaskakująca przestrzeń między poziomem amatorskim z korytarza szkolnego a poziomem wyższym. Jest kilka trików, które pozwalają wejść wyżej. Sport bardzo dynamiczny, wręcz intensywny jeśli się zaangażujemy. Można grać na stojąco, ale wtedy to ping-pong a nie tenis stołowy. Kontuzje – obciążony staw kolanowy, bo gramy na niskich kolanach, w pochyleniu. Zakres wiekowy bez ograniczeń. Standardowa wysokość stołu może eliminować pięciolatki.

Padel 

Połączenie squash`a i tenisa. Ściany dookoła i siatka na środku. Boisko wygląda jak mniejszy kort tenisowy i ma części oszklone. Piłkę odbijamy od ściany bocznej i tylnej. Punkty naliczamy, gdy piłka opuści kort lub nie odbijemy jej na czas. Sport asymetryczny, gdy uprawiamy często (3x w tygodniu) dopełniamy go sportem symetrycznym. Bardzo popularny w Hiszpanii i Ameryce Południowej. Kontuzje jak w tenisie: przeciążenia, skręcenia, naciągnięcia. Gdy chcemy ten sport trenować zawodowo – dla ludzi młodych, gdy amatorsko - sport dla wszystkich.

Krzysztof Ruszkiewicz

Autor Krzysztof Ruszkiewicz

fizjoterapeuta

Słowa kluczowe

badminton , tenis

Artykuły powiązane