KSW - wojownicy na ringu.

KSW - wojownicy na ringu. Mieszane sztuki walki stawiają naprzeciw siebie wojowników różnych dyscyplin.

Hanna Górczyńska, , Wybierz sport dla siebie

Wysokie trybuny sportowej areny wypełnione po brzegi. Tysiące fanów wyczekujących swoich bohaterów. Konfrontacja twarzą w twarz z wymagającym przeciwnikiem. Cel tylko jeden: zwycięstwo.

39. gala KSW na Stadionie Narodowym była wydarzeniem na ogromną skalę. Na widowni zasiadło 57 760 widzów - to druga najbardziej liczna impreza walk mieszanych na świecie. Emocji dostarczali widzom zarówno doświadczeni zawodnicy, jak i mistrzowie innych sztuk walki, którzy dopiero próbują swoich sił w wymagającym MMA. Mariusz Pudzianowski, Łukasz "Juras" Jurkowski, Marcin „Różal” Różalski, Robert Burneika czy wreszcie Mamet Khalidov byli gotowi na pojedynki na najwyższym sportowym poziomie.

KSW, czyli Konfrontacja Sztuk Walki, jest federacją promującą walki MMA w Polsce i organizującą wydarzenia tego sportu w kraju. Mieszane sztuki walki to jedna z najtrudniejszych kategorii dla wojowników. Połączenie różnych dyscyplin pozwala im na użycie nietuzinkowych chwytów, walkę w stójce, w parterze, kopnięcia, uderzenia łokciem czy kolanem. Pięściarze mierzą się z zapaśnikami, judocy mogą trafić na ciężarowców, każdy ma szansę skonfrontować się z zupełnie odmiennym zawodnikiem w swojej kategorii wagowej. Oceniana jest skuteczność technik, agresywność chwytów oraz kontrola walki. Ze względu na swoją różnorodność, MMA uznaje się za wyjątkowo niebezpieczną i urazową dyscyplinę. Mimo ujednolicenia zasad, liczba kontuzji wśród zawodników nadal jest jedna z najwyższych ze wszystkich sportów walki. „Wiemy na co się piszemy. Takie podejmujemy ryzyko” - skwitował Mariusz Pudzianowski w rozmowie z Arturem Mazurem i Marcinem Wrzoskiem, mistrzem KSW w wadze piórkowej, w cyklu „Klatka po klatce” po zakończonych zawodach w Warszawie. Ciężarowiec w 2009 roku zdecydował się na start w zawodach KSW i od tego momentu nie zaprzestaje treningów. W Warszawie pokonał Tyberiusza Kowalczyka, było to jego 11. zwycięstwo w ponad siedmioletniej karierze.

Śladem "Pudziana" i innych pasjonatów mieszanych sztuk walki poszedł zdobywca brązowego medalu w zapasach na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie - Damian Janikowski. W swojej pierwszej walce MMA w karierze w niecałe 2 minuty pokonał Julio Gallegos’a. Jego występ na gali KSW zapisał się w pamięci widowni także dzięki unikatowej cieszynce - po podaniu werdyktu przez sędziego były zapaśnik zrobił salto w tył. Sam Janikowski na facebook’u nie ukrywa swojej radości „Będę chciał się bić w każdej płaszczyźnie i udowadniać, że jestem coraz lepszym sportowcem. To dopiero początek mojej kariery, nowego Ja” - przyznaje. Doskonalenie w mieszanych sztukach walki wymaga wiele czasu i energii, nawet od zawodników, którzy na co dzień trenowali inne dyscypliny na ringu. Zawodowcy, przygotowujący się do wejścia do klatki, biorą udział w nawet kilkunastu treningach tygodniowo. Sesje ćwiczeń podzielone są na tlenowe i siłowe. Trening tlenowy bądź aerobowy to długotrwały wysiłek, podczas którego utrzymujemy stałe, wysokie tętno. Nastawiony jest na poprawę kondycji, a także spalanie tkanki tłuszczowej. Sporty walki angażują wszystkie mięśnie, dlatego treningi siłowe powinny wzmacniać całe ciało. Ważne jest również zachowanie równowagi między ćwiczeniami a konieczną regeneracją.

Na miesiąc przed zawodami wojownik staje twarzą w twarz z partnerami sparingowymi, którymi często są koledzy z jednego klubu. Sparingi składają się z kilku rund, w każdej z nich zawodnik mierzy się z nowym przeciwnikiem. Maksymalnie zmęczony podejmuje kolejnego rywala i sprawdza, jak zareaguje organizm wycieńczony po długim pojedynku. W tym czasie trenerzy starają się rozpracować przyszłego przeciwnika na podstawie minionych walk, dogłębnie analizują jego taktykę. Czy walczy długo na wymęczenie rywala, czy chce jak najszybciej ukończyć pojedynek - o tym wszystkim wiadomo przed wejściem do klatki. W ostatniej fazie przygotowania zawodnik skupia się na zbijaniu wagi ciała, aby ostatecznie zakwalifikować się do niższej kategorii wagowej. Spożywa mniejszą ilość węglowodanów, uprawia trening cardio, pije więcej wody, dzięki czemu organizm poci się i częściej oddaje mocz. „Trzeba być ostrożnym, zbijanie wagi to igranie z organizmem”- podkreśla Piotrek, który od 6 lat trenuje MMA. Wojownicy, świadomi podejmowanego ryzyka, korzystają z porad dietetyków i trenerów, aby zrzucić kilogramy w bezpieczny sposób. Gdy pozytywnie przejdą kontrolę wagi, nadchodzi wyczekiwany przez nich moment.

„Z każdym jednym krokiem czułem narastającą ekscytację, niesamowitą energię z trybun, grzmot tysięcy gardeł, jakbym naprawdę wychodził na arenę rzymskiego Colosseum. Wejście do klatki wywołało niesamowitą euforię. Nie taką, która blokuje cię w głowie, ale taką która napędza do działania.” - napisał "Juras" Jurkowski na swoim blogu po wygranej walce z Rameau Sokoudjou. Tygodnie intensywnych przygotowań sprawiły zawodnikowi ogromną satysfakcję. Nie tylko jemu, trybuny Stadionu Narodowego były rozgrzane do czerwoności!

Chciałbyś trenować mieszane sztuki walki? Oto kilka miejsc w Polsce, gdzie możesz spróbować:

  • Berserker's Team w Szczecinie
  • Gracie Barra w Łodzi
  • Mighty Bulls w Gdyni
  • S4 Fight Team w Warszawie
  • Arrachion MMA w Olsztynie
  • Ankos Zapasy w Poznaniu
Hanna Górczyńska

Autor Hanna Górczyńska

Fanka sportu, miłośniczka aktywnego trybu życia i obserwatorka świata.

Słowa kluczowe

Burneika , Łukasz "Juras" Jurkowski , "Pudzian" , Różalski , Damian Janikowski , Pudzianowski , Różal , KSW , MMA , Khalidov

Artykuły powiązane