Windsurfing -  w rytmie fal.

Windsurfing - w rytmie fal. Liczy się równowaga, balans i ustawienie żagla w stosunku do kierunku wiatru.

Hanna Górczyńska, , Rady dla ćwiczących, Wybierz sport dla siebie

Windsurfing na dobre wpisał się w kanon letnich dyscyplin w Polsce i co roku kradnie serca wielu amatorów sportu. Ci, którzy chcą postawić pierwszy krok na desce, najczęściej udają się na PółwysepHelski. Wzdłuż jego linii brzegowej pełno jest firm, oferujących kursy szkoleniowe, zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych uczestników. W dzień sport, wieczorami imprezy na plaży bądź posiadówki ze znajomymi przy zachodzie słońca- tak wygląda bałtycki przepis na idealne wakacje.

Idealne miejsce na surfowanie

Kolorowe żagle pokrywają w okresie wakacyjnym nie tylko Zatokę Helską. Windsurfingiem żyją miejscowości nad jeziorami mazurskimi, województwo lubuskie czy nawet punkty nad zalewami tuż pod górskimi szczytami. Góra Żar słynie zarówno ze szkółki szybowcowej, jak i idealnych warunków do pieszych wycieczek. Windsurferzy z południa Polski kojarzą ją jednak przede wszystkim z Kaskadą Soły, kompleksem czterech zbiorników wodnych, położonych u stóp góry. Na dwóch z nich - jeziorze Żywieckim i Międzybrodzkim można uprawiać różne sporty wodne, między innymi szaleć na desce. Windsurferzy, podobnie jak szybownicy, wykorzystują panujące tam warunki atmosferyczne. Połączenie wody i wiatru o odpowiedniej sile jest w końcu podstawą do rozpoczęcia wodnego treningu.

Zanim wiatr zawieje w żagiel

Nie można zapomnieć o szkoleniu równoważnym na samej desce. Początkujący zaczynają przygodę z windsurfingiem od wykonania prostych ćwiczeń na samym szerokim i wypornym sprzęcie. Przejście z dziobu - przodu deski, na rufę - tył deski czy balansowanie z jednej krawędzi na drugą to prawdziwe wyzwanie dla amatorów. Po wykonaniu pierwszych prób i po kilku niezamierzonych upadkach do wody, przychodzi czas na przyłączenie pędnika, czyli żagla rozwiniętego na maszcie i bomie, związanego kilkoma linkami. Pionowy maszt, wykonany w dużym stopniu z włókna węglowego, przymocowany jest bezpośrednio do deski za pomocą tak zwanej palety. Poziomy bom służy do sterowania - to jego trzymamy podczas płynięcia. Do deski na stałe przyłączony jest również statecznik, który pomaga utrzymać kierunek podczas poruszania się na wodzie. Większe i bardziej wyporne deski przeznaczone dla celów szkoleniowych mają też ruchomy element - miecz, dodatkowo ułatwiający sterowanie. Z takim wyposażeniem śmiało można odbijać od brzegu!

Sztuka pływania na windsurfingu

Wszystko opiera się na utrzymaniu równowagi, balansowaniu i przede wszystkim odpowiednim ustawieniu żagla w stosunku do kierunku wiatru. Zawsze stoimy wyprostowani, na lekko ugiętych nogach i poruszamy się, niesieni przez wiatr. Podczas pływania, wykorzystujemy niemalże wszystkie mięśnie. Po pierwszych dniach na wodzie możemy odczuć ból krzyża od wyciągania żagla z wody i utrzymywania go w pozycji pionowej, a także ból mięśni rąk i barków. Żeby temu zapobiec, zanim rozpoczniemy sezon sportowy, powinniśmy odpowiednio się przygotować, wykonując ćwiczenia wzmacniające oraz kondycyjne. Rozciąganie ułatwi nam za to balansowanie i poruszanie się na desce. Regularny trening przez cały rok zmniejszy również szansę na doznanie obrażeń czy złapanie kontuzji. Windsurferzy są narażeni na zapalenia i nadwyrężenia mięśni oraz ścięgien, a także skurcze mięśni. Chociaż poważne kontuzje występują stosunkowo rzadko, to pływanie na dużych akwenach wiąże się z także innymi drobnymi zagrożeniami.

Oto kilka podstawowych zasad, które według trenera Adama z Półwyspu Helskiego ułatwią nam pływanie na każdym poziomie zaawansowania:

1. Prognoza pogody ma znaczenie! Dobrze sprawdzić ją przed odbiciem od brzegu

2. Bliżej, czyli bezpieczniej! Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, lepiej nie oddalać się daleko od brzegu

3. Deska pod kontrolą! W razie niebezpieczeństwa, nie powinniśmy oddalać się od swojego sprzętu

4. Sprzęt jest ważny! Deska i pędnik muszą być dobrane do aktualnie panujących warunków pogodowych oraz do umiejętności windsurfera

5. Dobra rada! O wiele szybciej nauczymy się pływać, korzystając z rad wykwalifikowanego instruktora. Na początku przygody z windsurfingiem warto zapisać się na kilka lekcji, by oszczędzić sobie stresu i uniknąć przyswojenia błędnych nawyków

Im częściej będziemy mieli kontakt z windsurfingiem, tym szybciej nauczymy się, jak wykorzystać warunki atmosferyczne, by płynąć najszybciej lub po prostu zmierzać do celu. Umiejętność poruszania się na desce z żaglem, podobnie jak samego żeglowania, w dużym stopniu opiera się na znajomości róży wiatrów. Opanowanie pojęć takich jak bajdewind, półwiatr czy baksztag, przyda się nie tylko profesjonalistom. Dobrymi porami roku na pływanie na windurfingu są wiosna i jesień, wtedy właśnie warunki wiatrowe są najlepsze, a temperatura pozwala już na wyjście na wodę. Temperatura wody w Bałtyku wynosi wówczas niewiele więcej niż 10 stopni Celcjusza, więc przed pływaniem warto zaopatrzyć się w piankę, która założona na kostium kąpielowy ochroni nas przed zimnem. Ciepłolubni mogą wybrać się nad morze bądź jezioro w cieszące się popularnością miesiące letnie. Wtedy jednocześnie popływają i złapią wakacyjną opaleniznę, a ewentualny upadek do wody będzie dla nich tylko przyjemnym orzeźwieniem.  

Kto raz doświadcza szaleństwa na wodzie, często już nigdy z niego nie rezygnuje. Windursfing pozwala na aktywne spędzenie wakacji, dostarcza adrenaliny, daje możliwość integracji ze znajomymi, ale również podróżowania! Do najlepszych miejscówek na świecie na uprawianie tego sportu należą: wyspa Rodos w Grecji, Dahab w Egipcie, Fuertaventura, jedna z hiszpańskich Wysp Kanaryjskich, Alacati w Turcji, włoska Sardynia, Maui na Hawajach, a także jezioro Arenal w Kostaryce czy Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Miłośnicy bliższych i dalszych podróży z pewnością w każdym z tych miejsc odkryją coś nowego.

Chciałbyś postawić swój pierwszy krok na desce i dać się ponieść sportowym emocjom? Zapoznaj się z ofertami szkółek windsurfingowych na Półwyspie Helskim i Mazurach, a zanim ruszysz na podbój mórz i jezior sprawdź warunki pogodowe 😊

Hanna Górczyńska

Autor Hanna Górczyńska

Fanka sportu, miłośniczka aktywnego trybu życia i obserwatorka świata.

Słowa kluczowe

windsurfing , nauka pływania na desce

Artykuły powiązane