Siłownia. Czym różnią się treningi kobiet i mężczyzn?

Siłownia. Czym różnią się treningi kobiet i mężczyzn? Jesteśmy równi sobie, ale nie tacy sami. Dwie płci - dwa światy na siłowni.

Aleksandra Hutna, , Rady dla ćwiczących, Wybierz sport dla siebie

Nie bez powodu mówi się, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Różnimy się pod względem budowy ciała, a co za tym idzie - inne cele sobie stawiamy, w odmienny sposób się motywujemy, a także postrzegamy aktywność fizyczną.

Mężczyźni najbardziej skupiają się na trenowaniu górnych partii ciała, jak: klatka piersiowa, plecy, barki, ręce. Zależy im na przyroście masy mięśniowej i poprawieniu swojej sprawności, dlatego w ich treningu przeważa część siłowa. Wolą dołożyć sobie więcej kilogramów, wykonując mniej powtórzeń. Lubią sport i samo uprawianie go sprawia im przyjemność.

Natomiast, kobiety traktują siłownię bardziej jako środek do osiągnięcia swojego celu - poprawienia wyglądu. Liczą na spalanie tkanki tłuszczowej i kształtowanie smukłej sylwetki. Najwięcej uwagi poświęcają dolnym partiom: pośladkom, udom, łydkom. Z chęcią wykonują treningi cardio w postaci zajęć fitness z muzyką. W treningach siłowych skupiają się na dużej liczbie powtórzeń przy mniejszym ciężarze.

Częścią wspólną obu płci jest dążenie do płaskiego brzucha. Ale czy to oznacza, że treningi pań należy oddzielić grubą kreską od treningów panów? Maszyny i sprzęty na siłowni nie mają ograniczeń warunkowanych płcią ;) Każde z nich mogą być używane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, jednakże niekiedy w odmienny sposób.

Na czym ćwiczą mężczyźni?

W żadnym planie treningowym na pewno nie zabraknie ćwiczeń z hantlami i sztangą. Szczególnie oblegane są także maszyny rozbudowujące klatkę piersiową i wyciągi, angażujące ręce i plecy.

Jak trenują kobiety?

Przede wszystkim, używają maszyn na nogi – na wewnętrzne i zewnętrzne części ud, suwnice. Ujędrniają pośladki na maszynach, a także robiąc przysiady ze sztangą. Kondycję i redukcję tkanki tłuszczowej wypracowują na sali fitness.

Mimo, że kobiety i mężczyzn sporo różni i skupiają się na innych partiach ciała, używają tych samych maszyn i sprzętów, choć często w niejednakowy sposób. Warto zatrzymać się na chwilę i poobserwować płeć przeciwną na siłowni, nauczyć się poświęcać uwagę również tym częściom ciała, które nie są dla nas priorytetem. Ponieważ jedynie trening całego ciała jest w stanie zagwarantować nam zrównoważne proporcje sylwetki.

Mniej sztampowo, a skuteczniej

Siłownie oferują swoim klientom wiele sprzętów, urozmaicających zwykły trening. Często osoby mniej zaawansowane nie wiedzą, jak z nich korzystać i dlatego przechodzą koło nich obojętnie, marnując ich potencjał.

Co i jak używać, by ubogacić swój trening?

BOSU

Zwany także - ze względu na wygląd – ściętą piłką. Służy do ćwiczeń jako pewnego rodzaju utrudnienie, ze względu na to, że musimy balansować naszym ciałem, by utrzymać równowagę. Dzięki temu używanie BOSU niesie za sobą szereg korzyści: poprawa koordynacji ruchowej i refleksu, a także równowagi ciała i wytrzymałości, ułatwienie w spalaniu tłuszczu i kształtowaniu sylwetki, wypracowania nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała, korygowanie wad postawy.

Przykładowymi ćwiczeniami z użyciem BOSU mogą być przysiady, podskoki, utrzymanie pozycji „deski”, wymachy nóg czy pompki (opierając się rękami o płaską stronę ściętej piłki).

Ab wheel

Kółko z uchwytami urozmaica standardowe brzuszki, jeszcze bardziej angażując wszystkie mięśnie brzucha, a także grzbietu.

Aby wykonać poprawnie to ćwiczenie, należy złapać za uchwyty, utrzymując ręce proste w nadgarstkach. Następnie, napinając mięśnie brzucha, z prostymi plecami, odjechać do przodu jak najdalej. Zatrzymać się w momencie, gdy odczuje się maksymalne napięcie mięśni brzucha. Na koniec, powoli wrócić do pozycji wyjściowej.

Ekspander

Gumy do ćwiczeń z powodzeniem mogą zastąpić trening z użyciem hantli i sztangi. Ćwiczenia, jakie można wykonać przy pomocy tego sprzętu ogranicza jedynie wyobraźnia ćwiczącego.

* Ćwiczenie klatki piersiowej: trzymając za uchwyty, rozciągnąć gumę za plecami, na wysokości ramion; przyciągać uchwyty do siebie, pozostawiając ręce ugięte pod kątem ok. 90°.

* Ćwiczenie na biceps: jeden koniec ekspandera przycisnąć wysuniętą do przodu stopą, a drugi chwycić dłonią; rozciągać gumę, uginając ramię w łokciu i unosząc uchwyt pionowo do góry.

* Ćwiczenie na nogi i pośladki: w klęku podpartym, zaczepić linkę (w połowie jej długości) o stopę, uchwyty trzymać w dłoniach ustawionych w linii prostej z barkami; wyprostować nogę, naprężając gumę i napinając pośladki; wrócić do pozycji wyjściowej.

Aleksandra Hutna

Autor Aleksandra Hutna

Wielbicielka zdrowego i aktywnego stylu życia. Dzień bez treningu na siłowni to dla niej dzień stracony.

Słowa kluczowe

ekspander , ćwiczenia dla kobiet

Artykuły powiązane