Jak zacząć odchudzanie?

Jak zacząć odchudzanie? Zanim zaczniesz dietę, sprawdź czy jesteś już gotowy/a na walkę z kilogramami.

Hanna Górczyńska, , Dieta i żywienie, Rady dla ćwiczących

Wszystkie diety są dość wymagające. Oto 5 prostych zasad na początek procesu odchudzania, dzięki którym łatwiej będzie zacząć, a waga przestanie być naszym wrogiem.

Dobieraj składniki! Każdy posiłek, który spożywamy na co dzień, możemy przygotować na kilka różnych sposobów. Dylematów podczas codziennych zakupów jest wiele: słodzone muesli czy naturalne płatki owsiane, kajzerka czy ciemny chleb na zakwasie, chudy indyk czy karkówka z tłuszczykiem? Jeśli zdecydujemy się na świadome wybieranie mniej kalorycznych produktów i stopniową rezygnację ze słodkich i tłustych przysmaków, z pewnością skrócimy naszą drogę do osiągnięcia wymarzonej sylwetki.

Idź, nie jedź! Do pracy dojeżdżasz zapchanym po brzegi autobusem? To idealny pretekst żeby poświęcić kilka minut więcej na wysiłek  i odcinek ten pokonać na piechotę lub rowerze. Aktywność fizyczna przyspiesza spalanie kalorii, wpływa na poprawę kondycji, a przede wszystkim dostarcza niezbędnych dla dobrego humoru endorfin!

Eliminuj! Żeby jeść zdrowo, z pewnością należy ograniczyć spożycie alkoholu, cukrów prostych w postaci słodyczy, oraz tłuszczów w sosach czy mięsach. Zamiast tego lepiej przygotować sałatkę z kurczakiem i jogurtowym dressingiem, a na deser chwycić za soczyste jabłko.  

Zmniejszaj porcje! Wypady do restauracji na lunch lub romantyczną kolację czy huczne obiady rodzinne skłaniają do spożywania ogromnych posiłków, które trafiają na talerze. Nasze potrzeby żywieniowe nie są tak duże, żeby na raz pochłonąć zupę i danie główne, a na koniec wszystko poprawić deserem i kawą. Mniejsze porcje przygotowywane w regularnych 3-4 godzinnych odstępach- oto przepis na sukces.

Aktywnie działaj! Wielu z nas pracuje w pozycji siedzącej. Długie godziny spędzane przed ekranem komputera i odpoczynek w domu przed telewizorem to główne punkty przeciętnego planu dnia. Tymczasem zawsze panuje dobra pogoda na spacer, niech więc zmotywuje nas do zaproszenia znajomych chociaż na wspólny spacer po parku.     

Hanna Górczyńska

Autor Hanna Górczyńska

Fanka sportu, miłośniczka aktywnego trybu życia i obserwatorka świata.

Słowa kluczowe

zdrowe żywienie

Artykuły powiązane