Stawiam na sport na poważnie.

Stawiam na sport na poważnie. Jak rekreację zamienić w uprawianie sportu, skoro mamy takie ambicje?

Krzysztof Ruszkiewicz, , Mistrzowie sportu, Rady dla ćwiczących

Ambicje nie wystarczą, muszą być też możliwości. Przechodzenie od rekreacji do sportu zaczynamy od włączenia do naszego myślenia elementu rywalizacji z przeciwnikiem. To po pierwsze. Po drugie - trzeba znaleźć klub, specjalizujący się w trenowaniu danej dyscypliny i zapisać się. Po trzecie i - moim zdaniem najważniejsze - poddać się regularnemu procesowi treningowemu, który musi być profesjonalnie przygotowany i kontrolowany przez osobę wszystkowiedzącą, czyli TRENERA. Oczywiście, nadanie naszej aktywności rekreacyjnej rangi sportu, spowoduje jej awans w naszej hierarchii życiowej. Ale tylko naszej. Ciekawe, co na to żona/mąż/partner/partnerka/dzieci/mamusia/teściowa….;)

Dlaczego trener w sporcie jest konieczny, skoro tyle mądrego o dyscyplinie można przeczytać w internecie?

Powodów jest kilka. Po pierwsze, praca z trenerem to czysta nauka przez doświadczenie a to w sporcie bezcenne. Doświadczony trener ochroni nas przed popełnieniem wielu błędów, które inni przed nami zdążyli popełnić, a ci, którzy trenera ominą – na pewno popełnią. Linki wszystkowiedzącego Googla, moim zdaniem nie do końca sprawdzająsię w sporcie. Trener spojrzy z indywidualnej perspektywy na Twoje postępy, oceni, ochrzani (czytaj zmobilizuje), pomoże wyznaczyć cele krótko i długoterminowe.           

Trener przyda się nawet, gdy sport uprawiamy rekreacyjnie. Ale w przypadku sportu profesjonalnego, ta relacja jest bliższa i dłuższa.

Co daje przynależność do klubu?

Jako ludzie jesteśmy zwierzakami stadnymi. A takie stadko "człowieków" czerpiących radochę z tej samej aktywności, jest pożądane dla wywołania efektu wzajemnej mobilizacji. W grupie możliwa jest wewnętrzna rywalizacja – niezbędna do rozwoju w sporcie. Klub zapewnia (dobry klub, trzeba szukać!) zaplecze infrastrukturalne i sprzętowe, co szczególnie na początku jest pomocne. No i klubowe wsparcie na zawodach – bezcenne!

Czas, czas, czas…

Sport zabiera znacznie więcej czasu, niż rekreacja. Przygotowanie do startów, to nie tylko jednostki treningowe typowe dla danej dyscypliny. Należy zadbać o trening uzupełniający i to co niestety często umyka – REGENERACJĘ!!! Tak, odpoczynek jest bardzo ważny. I niestety praca, nawet ta siedząca, biurowa odpoczynkiem nie jest.

Więcej o regeneracji  http://razdwasport.pl/artykuly/15-regeneracja-po-wysilku-jak-robic/

Krzysztof Ruszkiewicz

Autor Krzysztof Ruszkiewicz

fizjoterapeuta

Artykuły powiązane