Czy kajaki są dobrym wyborem?

Czy kajaki są dobrym wyborem? Jeżeli lubimy wodę i bliskość natury będziemy absolutnie zadowoleni!

Joanna Kurda-Słodkowska, , Rady dla ćwiczących

Spływy kajakowe są doskonałą formą aktywnego wypoczynku latem. Można dostosować trudność trasy do własnych umiejętności i relaksować się bliskością z natury. Jeżeli ktoś marzy o większym wyzwaniu, są trasy na których naprawdę można się zmęczyć. Jeszcze nie przekonaliście się, że warto spróbować kajaków? Spójrzcie na poniższe argumenty.

Aktywny wypoczynek

W ciągu tygodnia nie zawsze mamy czas na aktywność i ruch na świeżym powietrzu. Kajakarstwo to zarówno relaks i świetna zabawa, jak również sport, dzięki któremu możemy wzmocnić mięśnie i spalić trochę kalorii. Jego zaletą jest to, że nie obciąża zbyt mocno, ale jednak aktywizuje niemal wszystkie partie mięśniowe. Najintensywniej w czasie spływu kajakowego pracują mięśnie ramion, barku, grzbietu, brzucha i nóg. Jeżeli chcielibyśmy zaznać trochę więcej wysiłku możemy wybrać trasę, na której spotkamy powalone konary drzew i inne przeszkody do pokonania.

Bliskość natury

Ogromną zaletą kajakarstwa jest możliwość obcowania z naturą i wodą. To bardzo relaksujące i coraz częściej pożądane przez mieszkańców miast. Szum wody, odgłosy natury, zieleń dookoła pozwalają zapomnieć o codziennym pośpiechu. Dodatkowo kilkudniowe spływy kajakowe to możliwość spania w namiotach, ogniska, poznawanie nowych ludzi, całkowity relaks z dala od zwyczajowych obowiązków.

Świetny sposób zwiedzania

Wybierając kajak możemy dotrzeć do trudnodostępnych, ciekawych przyrodniczo miejsc, których nie zobaczymy w żaden inny sposób. Wiele polskich rzek jest nieuregulowana, płynie przez mało zamieszkałe miejsca, przez pola i łąki, przecina lasy. Płynąc kajakiem mamy okazję obserwować przyrodę w jej niezachwianym rytmie, spotkać różne gatunki zwierząt i owadów. Odetchnąć pełną piersią czystym powietrzem oraz napawać się ciszą i spokojem.

Niskie koszty wyprawy

Jest to jedna z tańszych form wypoczynku. Na kajaki możemy wybrać się w zależności od zasobności kieszeni albo na kilka godzin, albo na kilkudniowy spływ. Kilkugodzinna wyprawa kajakowa jest możliwa do zorganizowania samodzielnie, wystarczy znaleźć odpowiednią firmę, w której możemy wypożyczyć sprzęt i umówić się, aby nas zawieziono lub odebrano z umówionego miejsca. Kilkudniowe spływy wiążą się oczywiście z wyższymi kosztami, zależnymi od wielu czynników, np. jakie wybierzemy noclegi, gdzie będziemy jeść, czy będziemy zwiedzać okolicę. 

Co zabrać ze sobą na krótką wyprawę kajakiem?

W zależności od pogody, pory roku oraz trudności trasy, którą wybieramy zakładamy odpowiednie ubranie. Zawsze staramy się, aby były to ubrania z materiałów szybkoschnących i odpowiednio wygodne, nie krępujące ruchów. W ciepłe dni warto mieć nakrycie głowy i krem przeciwsłoneczny oraz kostium kąpielowy. Na wypadek zmiennej pogody dobrze wziąć ze sobą bluzę polarową i kurtkę przeciwdeszczową. Najlepsze buty na kajak to buty neoprenowe – szybko schną i pozwalają zachować ciepło nawet po zanurzeniu w wodzie. Możemy wziąć jakiś prowiant z zamiarem zrobienia pikniku, latem dużą ilość wody, jesienią ciepłą herbatę w termosie. Rzeczy osobiste i pieniądze w gotówce należy zamknąć w wodoszczelnym etui i przymocować do kajaka albo do siebie, aby nie zgubić ich w razie nieprzewidzianej sytuacji.

Jeżeli na wyprawę kajakową wybieramy się z dzieckiem albo z psem należy dobrze się przygotować. Wycieczka taka powinna trwać stosunkowo krótko 2-3 godziny, po spokojnej rzece. Pamiętajmy o kamizelkach ratunkowych. Do zobaczenia na trasie!

Joanna Kurda-Słodkowska

Autor Joanna Kurda-Słodkowska

Ćwiczy regularnie, tańczy, umysł trenuje pisząc artykuły.

Artykuły powiązane