Jak trenować na plaży? Wzmacniające i rozciągające ćwiczenia na łonie natury.

Jak trenować na plaży? Wzmacniające i rozciągające ćwiczenia na łonie natury. 7 ćwiczeń inspirowanych jogą, które poprawią Twoje samopoczucie.

Joanna Kurda-Słodkowska, , Rady dla ćwiczących, Wybierz sport dla siebie

Joga to wspaniałe ćwiczenia, które kształtują ciało, doskonale wpływają na samopoczucie, pomagają pozbyć się stresu. Dodatkowo letnia pogoda nas rozpieszcza, warto więc spróbować treningu na łonie natury. Jeżeli chcemy trenować wspólnie z innymi uczestnikami, można dołączyć do otwartych treningów, które organizowane są w miejskich parkach i na bałtyckich plażach. Możemy również  indywidualnie, podczas spędzania plażowego dnia wykonać kilka pozycji, aby rozruszać ciało. Trzeba jednak uważać, ponieważ piasek nie jest stabilnym podłożem. Są jednak asany, które nie będą niebezpieczne.

Joga na plaży - kilka klasycznych pozycji

Każde ćwiczenie należy utrzymywać przez 30 sekund.

  1. Pozycja stojąca - ręce spleć za plecami, otwórz klatkę piersiową, oddychaj spokojnie, ciągnij nadgarstki delikatnie w dół.
  2. Przejdź do pozycji wojownika – zrób szeroki rozkrok, prawą stopę obróć o 90 stopni a lewą postaw prostopadle do prawej. Ręce rozłóż szeroko nad nogami, równolegle do podłogi. Weź głęboki oddech i zegnij prawe kolano. Głowę odwróć i spójrz w prawą stronę. Zniż biodra, wypychając miednicę w dół. Ćwiczenie rozciąga i wzmacnia ramiona i mięśnie nóg, uelastycznia mięśnie pleców, otwiera biodra, zwiększa poczucie równowagi. Nie polecane dla osób, które mają problemy z kolanami oraz schorzenia kręgosłupa.
  3. Pozycja rozpostartego kąta – rozstaw nogi na odległość około 1,5 metra, rozciągnij ręce na boki w linii ramion. Prawą stopę przekręć w prawo o 90 stopni,  lewą delikatnie w prawo. Lewa noga wyprostowana, prawą zginamy do momentu, kiedy udo znajdzie się równolegle do podłogi. Prawą rękę układamy przy prawej stopie na podłodze a lewą wyciągamy do góry przy lewym uchu. Wyciągnij mocno swoje ciało, wydłuż kręgosłup i żebra. Pozycja wzmacnia i rozciąga nogi, kolana, kostki, rozciąga pachwiny, kręgosłup, pomaga pozbyć się fałdek w talii i na biodrach.
  4. Pozycja psa z głową w dół – ustaw się w pozycji klęku podpartego, wyciągnij ramiona do przodu, następnie oderwij kolana od podłoża i staraj się postawić pięty na piasku, możesz maszerować w miejscu. Wydłuż swój kręgosłup, rozciągaj mięśnie łydek. Oddychaj spokojnie i głęboko.
  5. Pozycja plank – oprzyj ciało na przedramionach i podwiniętych palcach stóp. Staraj się utrzymać pozycję deski nieruchomo przez co najmniej 30 sekund, oddychaj równomiernie.
  6. Pozycja kobry – z pozycji deski, połóż się na brzuchu i oprzyj dłonie na piasku tuż przy klatce piersiowej, podwiń kość ogonową pod siebie, napnij nogi, ściągnij łopatki i odpychając się mocno dłońmi podnieś górną część tułowia. Ciężar ciała musi być uniesiony za pomocą mięśni pleców, nie tylko za pomocą nadgarstków.
  7. Pozycja dziecka – jest równoważąca dla kręgosłupa w stosunku do pozycji kobry. Należy usiąść na piętach, rozsunąć kolana na szerokość bioder, następnie położyć klatkę piersiową między udami i wyciągnąć ręce daleko przed siebie. Pozostać w tej pozycji kilkadziesiąt sekund, uspokoić oddech, rozluźnić ciało, rozciągnąć kręgosłup, starać się nie odrywać pośladków od pięt.

Po tych kilku ćwiczeniach, nasze ciało będzie nam na pewno wdzięczne. Poczujemy się znacznie lepiej. Odprężeni, wzmocnieni i naładowani pozytywną energią na kolejne godziny plażowania.

Joanna Kurda-Słodkowska

Autor Joanna Kurda-Słodkowska

Ćwiczy regularnie, tańczy, umysł trenuje pisząc artykuły.

Artykuły powiązane