Rekreacja kontra sport zawodowy.

Rekreacja kontra sport zawodowy. Rekreacja ma dawać przyjemność. Sport to pot, ból i łzy.

Arkadiusz Słodkowski, , Rady dla ćwiczących

Rekreacja dla jednego oznacza 5 kilometrową jazdę na rowerze, dla kogoś innego - 20 kilometrową. Ważne, aby organizm nie przekroczył granicy przemęczenia treningowego. Dla starszego rekreacją może być aktywny spacer, dla młodszego - kilkukilometrowy trucht. Gdy kończy się przyjemność, a zaczyna skrajne zmęczenie, wtedy to już nie jest rekreacja. Wielu z nas, gdy postanowi uprawiać sport, rzuca się do tego z miną nuworysza, jak szczerbaty na suchary. Bez logiki i bez szans na sukces. A zacząć trzeba właśnie od rekreacji. Sportowego odchudzania nie zaczynamy od biegu na 5 km, ale od interwałowej rekreacji – 1 minuta marszu, 1 minuta biegu.

Sport rekreacyjny czy wyczynowy?

Wróćmy jeszcze raz do pytania, kiedy kończy się rekreacja? Wtedy, kiedy masz trzydniowe zakwasy ze zmęczenia. Kiedy ci zależy na wyniku. Kiedy przestajesz słuchać swojego ciała, a zaczynasz otoczenia: „Run Forest, run!”. Gdzie zaczyna się presja na wynik – tam zaczyna się już sport. Jak chcę biec 10 km, a biegałem dotąd 5, to gdy po piątce wszystko mnie boli, to powinienem przestać, a nie ślepo słuchać się Endomondo, który rozpisał mi trening i teraz piłuje. Otoczenie ćwiczących, które wywiera presję na wynik dostarcza najwięcej pacjentów ortopedom i fizjoterapeutom. Działa tu bezwzględnie zasada najsłabszego ogniwa – zrywa się np. Achilles przy kostce, ponieważ teraz, w wyniku dużego wysiłku, zaleczona niegdyś kontuzja negatywnie wpłynęła na sprawność ścięgna.

Zmień rytm na sportowy

Najczęściej popełnianym błędem przez Polaków jest poruszanie się po sportowej sinusoidzie: pół roku odpoczynku i potem pół roku aktywności. Panowie po 40tce, którzy nagle zamarzyli o  udziale w ultratriathlonie to późniejsi cisi i skromni pacjenci klinik ortopedycznych. Ale są i inne błędy: kontuzja jest możliwa także wśród wcześniej aktywnych, gdy po 20 letniej aktywności kładą się i tylko odpoczywają. To tak jak z niesioną miską pełną wody, gdy nagle staniesz, wszystko się wyleje. Sport oznacza po prostu INNY RYTM życia. Każda aktywność sportowa wymaga regeneracji – jeśli w czasie przeznaczonym na odpoczynek dalej żyłujesz wynik, to tak naprawdę zamęczasz własny organizm – zapłacisz za to ortopedzie. I odwrotnie - całkowite zaprzestanie treningów to też błąd, bo wymaga dużo czasu, aby wrócić do dawnej formy.

Rekreacja to aktywność fizyczna, która daje przyjemność. Sport to co innego: ból, pot i łzy. Tylko czasem są to łzy szczęścia. Gdzie więc jest ta przesada? Tam, gdzie najważniejszy jest wynik i gdzie jest więcej zmęczenia, więcej skrajnego wysiłku niż przyjemności.

Arkadiusz Słodkowski

Autor Arkadiusz Słodkowski

dziennikarz, amator sportu...amatorskiego

Słowa kluczowe

sport amatorski , rekreacja

Artykuły powiązane