Kiedy otwarcie klubów?

Kiedy otwarcie klubów? 6 czerwca ponownie będziemy mogli trenować w klubach fitness i na siłowniach!

Joanna Kurda-Słodkowska, , Rady dla ćwiczących

Po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 będą mogły wznowić działalność kolejne firmy i instytucje. Większość z nas nie może już doczekać się powrotu na sale treningowe. Ostatnie tygodnie spędziliśmy zapewne na zajęciach on-line, nierzadko pod opieką naszych klubowych trenerów. Kontakt bezpośredni to jednak inna jakość.  

Jak kluby powinny być przygotowane?

Najważniejszym wyzwaniem dla klubów jest przekonanie klientów o bezpieczeństwie treningów w sali treningowej. Kluby muszą przygotować się dobrze do tego wyzwania, ponieważ pierwsze wrażenie klientów będzie decydowało o tym, czy wrócą na zajęcia na stałe.

Na co zwrócić uwagę przychodząc do klubu?

Jeżeli zdecydujemy się na treningi w klubie, zwróćmy uwagę na dostępność środków do dezynfekcji. Najlepiej, gdybyśmy już na wejściu do klubu musieli przejść przez bramę do dezynfekcji automatycznej, która za pomocą specjalnych mgławiących dysz zdezynfekuje bezdotykowo całe ciało. Takie bramy znajdują się w obiektach, gdzie jest duża przepustowość ludzi i konieczne jest zliczanie ilości przebywających w obiekcie osób. Poza tym obiekty powinny być wyposażone w odpowiednią ilość bezdotykowych dozowników z certyfikowanymi bakterio- i biobójczymi płynami dezynfekującymi. Znajdować się powinny przy recepcji, przy wejściu do toalet oraz na salę treningową.

Ile osób może ćwiczyć w klubie?

Ministerstwo Rozwoju wyznaczyło limit osób trenujących w klubie jednocześnie do 1 osoby na 10m2. Im większy klub, tym więcej osób będzie mogło znaleźć się na sali. Klub powinien zapewnić możliwość  zachowania dwumetrowych odległości między trenującymi. Zalecane jest wyznaczenie stref zapewniających zachowanie tych odległości, z użytku wyłączone mogą zostać co drugie maszyny w danym obszarze lub postawione ścianki z pleksi, aby zapewnić bezpieczeństwo trenujących. Musimy liczyć się z tym, że w ciągu dnia ustalona zostanie przerwa techniczna w funkcjonowaniu klubu, na potrzeby dezynfekcji powierzchni i wentylacji pomieszczeń. W miarę możliwości pomieszczenia powinny być stale wietrzone.

Czy powinniśmy mieć maseczkę?

W maseczki, przyłbice oraz rękawiczki jednorazowe powinni być wyposażeni pracownicy klubu. Trenerzy muszą zachować dystans od trenujących około 2 m.

Czy można iść bezpiecznie na basen?

Według informacji Państwowego Zakładu Higieny, woda w basenach jest bezpieczna. Należy jedynie zachowywać i kontrolować właściwy przebieg uzdatniania i dezynfekcji wody basenowej. Problemem jest zachowanie odpowiedniego dystansu pomiędzy użytkownikami basenu, zarówno w wodzie, jak i w szatniach. Tutaj również trzeba pamiętać o odległości.  

Nasze bezpieczeństwo zależy od naszej współpracy. Wszyscy musimy zwracać szczególną uwagę na higienę. Najbardziej wskazane jest mycie i dezynfekcja rąk. Powinniśmy starać się nie dotykać dłońmi okolic oczu, nosa, ust oraz zachowywać odpowiednie odległości od siebie nawzajem. Intensywny trening wiąże się ze zwiększoną i pogłębioną liczbą oddechów przez usta. To z kolei powoduje możliwość wydychania cząsteczek wirusa na większe odległości i przenoszenia go na kolejnych użytkowników. Pamiętajmy, że obok nas może ćwiczyć osoba zainfekowana, ale nie wykazująca żadnych objawów. Pamiętajmy więc o zaleceniach dotyczących bezpieczeństwa. Zachowujmy dystans pomiędzy osobami ćwiczącymi. Kadra powinna pamiętać o tym, aby dezynfekować powierzchnie wspólne, np. szafki oraz powierzchnie dotykowe, np. drążki, poręcze, ławki, włączniki świateł itd. oraz pilnować przestrzegania zaleceń przez klientów. Oczywiście nie wybierajmy się na trening jeżeli żle sięczujemy lub jesteśmy chorzy, czy zakatarzeni.

Dbajmy o siebie nawzajem i do zobaczenia na wspólnym treniegu!

Joanna Kurda-Słodkowska

Autor Joanna Kurda-Słodkowska

Ćwiczy regularnie, tańczy, umysł trenuje pisząc artykuły.

Artykuły powiązane