Dlaczego dzieci powinny uprawiać sport?

Dlaczego dzieci powinny uprawiać sport? Dla zdrowia i hartu ducha! A to tylko początek całej listy zalet!

Joanna Kurda-Słodkowska, , Wybierz sport dla siebie

Sport dzieci jest dziedziną traktowaną nieco po macoszemu. W szkołach lekcje WF to często przykry obowiązek dla wszystkich zarówno dla nauczycieli, jak i dla znudzonych monotonnymi zajęciami uczniów. Jednak dzieci lubią ruch i tak naprawdę nie trzeba ich długo do tego namawiać. Skoro więc nie możemy liczyć na dobre lekcje w szkołach, warto pomyśleć o dodatkowych zajęciach sportowych pozaszkolnych. Korzyści jakie płyną z regularnego uprawiania sportu trudno przecenić.  

1. Sport zapobiega wadom postawy i otyłości

Siedzący styl życia jest udziałem coraz większej liczby dzieci i młodzieży. Długie godziny zajęć w szkole, brak różnorodności na lekcjach WF, spędzanie wolnego czasu przed komputerem lub smartfonem to znak dzisiejszych czasów. Zmniejszenie aktywności fizycznej u dzieci jest powodem złej wydolności fizycznej organizmu. Dzieci są słabsze i mniej odporne. Cechą charakterystyczną jest również powszechność występowania wad postawy a także otyłości. Aby zapobiec tym problemom, zaserwujmy naszym dzieciom odpowiednią dawkę ruchu. Mali sportowcy będą chcieli jeść pożywne posiłki. Chętniej zjedzą kasze, mięso, warzywa i owoce aniżeli słodką przekąskę. Przyzwyczajone do ruchu dzieci nie będą chciały pasywnie spędzać wolnego czasu, będą domagały się aktywności.

 2. Pomaga w nauce

Mózg dziecka uprawiającego sport działa efektywniej, gdyż dzięki ciągłej stymulacji, tworzą się w nim nowe połączenia neuronowe. Sport uczy odpowiedniej organizacji czasu, koncentracji i podejmowania wyzwań oraz wytrwałości, to cechy potrzebne każdemu uczniowi.

3. Sport chroni przed chorobami cywilizacyjnymi 

Sport uaktywnia system odpornościowy oraz uczy organizm szybkiej regeneracji. Dzieci, które żyją aktywnie mniej są narażone na choroby cywilizacyjne w dorosłym wieku, takie jak choroba wieńcowa, cukrzyca, osteoporoza. Zachowują zdrowie i dobrą formę fizyczną przez długie lata życia. Ponadto sport obniża poziom stresu, ryzyko wystąpienia depresji i nerwicy. Dzieci uprawiające sport są pogodniejsze i spokojniejsze.

4. Sport buduje w dzieciach pewność siebie

Sportowcy stają przed ciągłymi wyzwaniami, dzięki temu mają okazje sprawdzać swoje możliwości. Dzięki temu dzieci poznają swoje mocniejsze i słabsze strony. Uczą się radzić sobie z krytyką, uwagami trenera, co jest nieuniknione w procesie doskonalenia. Uczą się kontrolować swoje emocje. Praca nad sobą i sukcesy z niej płynące sprawiają, że dziecko bardziej wierzy we własne zdolności i ma większe do siebie zaufanie. Buduje pewność siebie i odwagę do stawiania kolejnych celów. Nie boi się odpowiedzialności, potrafi samodzielnie myśleć. Z drugiej strony, dzieci poznają również swoje ograniczenia i uczą się je akceptować, co jest równie istotne w procesie budowania osobowości.

 5. Sport przełamuje izolację społeczną

Środowisko sportowe daje możliwość poznawania nowych osób, w naturalny sposób przełamuje bariery społeczne i daje możliwość przynależności do grupy. Będąc elementem drużyny dziecko uczy się zarówno rywalizacji, jak również współpracy. Dzieci uczą się zależności pomiędzy sobą, komunikacji, asertywności, empatii, niektóre z nich przejawiają zdolności przywódcze. Umiejętności te przydają się również w innych aspektach życia.

 6. Sport uczy ponadczasowych wartości

Sport wymaga odpowiedniego zaangażowania, pracy, wytrwałości, cierpliwości, odwagi, szacunku do siebie i innych osób, umiejętności organizacyjnych, dystansu do pojawiających się problemów i umiejętności szybkiego ich rozwiązywania. Jeżeli dziecko nabędzie chociaż kilku z tych pozytywnych nawyków, których wymaga sport, na pewno będzie lepiej przygotowane do życia dorosłego. Pamięć słodkiego sukcesu, miłego zmęczenia po treningu, dobrego samopoczucia pozostanie z nim na zawsze i będzie dobrym motywatorem do podejmowania nowych przedsięwzięć.

Joanna Kurda-Słodkowska

Autor Joanna Kurda-Słodkowska

Ćwiczy regularnie, tańczy, umysł trenuje pisząc artykuły.

Artykuły powiązane