Testy piłkarskie dla młodych zawodników.

Testy piłkarskie dla młodych zawodników. Jak sprawdzić talent małego piłkarza? Trzeba mu zrobić profesjonalne testy.

Jarosław Otłowski, , Rady dla ćwiczących, Sprzęt sportowy

Czemu służą testy piłkarskie dla młodych piłkarzy? Identyfikacji talentu oraz tych elementów wyszkolenia, które wymagają poprawy w indywidualnym treningu – pisze Jarosław Otłowski, trener piłkarski i właściciel firmy sportowej organizującej testy dla juniorów i ligi dla dzieci – www.ligi.aktrin.pl.

Zapisując swoje dzieci na treningi rodzice młodych piłkarzy zadają się pytanie, czy dobrze wybrali, czy ta akademia szlifuje czy marnuje talenty. Naturalne jest, że rodzice chcą ze swojego syna zrobić drugiego Lewandowskiego i zastanawiają się, jak to zrobić. Tenerzy też chcą wiedzieć, na jakim poziomie profesjonalizmu jest zawodnik i czy selekcję prowadzą poprawnie. Na oko tego nie da się zrobić. Potrzeba obiektywizmu, a więc narzędzi do selekcji najwyższym poziomie. Trenerzy muszą korzystać z nowoczesnych technologii, aby kontrolować rozwój zawodnika na każdym etapie. Dzisiaj to właściwie obligatoryjne kryterium dla klubów, które poważnie myślą o kształceniu zawodowych graczy.

Konieczne są więc profesjonalne testy talentów.

Zrób profesjonalny test piłkarski. Oferta Szkoły Indywidualnego Treningu Aktrin i portalu RazDwaSport.pl dla akademii piłkarskich i indywidualna dla rodziców małych piłkarzy. Profesjonalny sprzęt do testowania – testy prowadzą zawodowi trenerzy piłki nożnej. Po teście trener obserwator przygotowuje obszerny raport wraz z zaleceniami do treningu indywidualnego.

ZAMÓW TESTY: Arkadiusz Słodkowski tel. 607 030311, przez mail a.slodkowski@RazDwaSport.pl

Systematyczne testowanie i monitorowanie postępów na poszczególnych etapach rozwoju pozwala w obiektywny sposób ocenić aktualne możliwości zawodnika oraz przewidzieć przyszłą ścieżkę rozwoju. Sprawdzanie umiejętności i postępów pozwala tworzyć treningi pod konkretnego zawodnika, aby mógł poprawić indywidualnie braki oraz wzmacniać to co umie najlepiej. Monitoring pozwala ocenić, kogo wprowadzić do wyższej grupy ze względu na dobrą motorykę lub aspekty techniczne, tak aby próbował równać do najlepszych i dalej się rozwijał. Do tego celu wykorzystywane są czujniki GPS i odpowiednie testy. Umożliwiają one sprawdzenie, jak zawodnik funkcjonuje pod presją stresu i czasu. Dzięki nim dokładnie wiadomo, ile sprintów dany zawodnik wykonał w ciągu roku, jaką miał prędkość, ile przebył kontuzji, jak mocne są jego mięśnie. Śledzić w ten sposób można progres, zmęczenie, aktualny poziom i przydatność dla zespołu w aktualnej formie fizycznej i psychicznej. Samowiedza o postepach motywuje samego zawodnika do bardziej wytężonej, ale również racjonalnej pracy na boisku i w okresie przygotowawczym. W ten sposób można lepiej sprofilować gracza i umożliwić rozwój jego talentu. Same obserwacje trenera dzisiaj nie są już wystarczającym kryterium oceny postępów sportowca.    

Co pozwalają ocenić testy piłkarskie?

Odpowiednio ułożony model szkolenia oraz prowadzone systematycznie pomiary postępu u  zawodników pozwalają zidentyfikować potencjalny talent oraz dają pełen obraz rozwoju gracza. Testy są odzwierciedleniem pożądanych zachowań na danej pozycji na boisku oraz ogólnej sprawności zawodnika. Jedną z najbardziej pożądanych cech piłkarza jest szybkość podejmowania decyzji podczas meczu. Cecha ta jest związana z czasem reakcji na dany bodziec. Aby sprawdzić ten czas, używa się do testów przyrządu o nazwie FitlightTrainer. Jest to mobilny, bezprzewodowy system treningowy, który składa się z małych fotokomórek o różnych barwach. Można je ułożyć w dowolnej konfiguracji. Sprzęt ten ma na celu sprawdzenie czasu reakcji, koordynacji wzrokowo-ruchowej, zwinności, wytrzymałości, szybkości. Specjalnie dedykowany tablet pozwala na natychmiastowy podgląd danych po zakończonym ćwiczeniu, wszystkie dane są mierzone i analizowane. Na podstawie specjalistycznie opracowanych testów można wygenerować raport zawodnika, który pomaga w zindywidualizowaniu treningu. Wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń na Fitlight Trainer wspomaga proces szkolenia i umożliwia wytrenować wybrane parametry. Możliwości treningu są nieograniczone, można organizować zarówno treningi indywidualne, jak i grupowe.

Rodzaje testów piłkarskich

Przykładem testu typowo motorycznego jest bieg Sprint Time Test na odcinkach 5, 10, 15, 20 i 30 m. z między czasami. Następny test to bieg wahadłowy MTD 5 Direction tzw. ”koperta” oraz MTD Direction„Zygzak”.  Wszystkie testy wykonywane są bez piłki i z piłką, aby jak najlepiej odwzorować zachowania boiskowe. Pierwszy - po odcinku prostym, drugi i trzeci – wielokierunkowy z częstą zmianą kierunku. Badamy tutaj szybkość piłkarzy na boisku oraz ich umiejętności techniczne.

Kolejne testy są połączeniem zaawansowanej techniki piłkarskiej. W każdym z nich występuje akcent motoryczny jak zmienność kierunków, siła, szybkość, zwinność, dynamika. W tym przypadku  skupiamy się na jak najszybszym działaniu w oparciu o technikę - uderzenia piłki, przyjęcia, prowadzenia i dryblowania.

MTD Band Test - polega na wielokierunkowym (180°) prowadzeniu piłki w określonym polu z wykorzystaniem band. Wielokierunkowe poruszanie  przy pomocy systemu FitLight pozwala nam ocenić:

• umiejętności techniczne w oparciu o celność i dokładność uderzenia piłki w odpowiednim zakresie pola widzenia

• wielokierunkowe poruszanie z piłką (technika)

• czas reakcji na dany bodziec (sygnał fit-light).

• ocena czasu reakcji i pola widzenia

Zawodnik znajduje się w środku pola o bokach 10x10m. Jego zadaniem jest uderzyć piłkę o bandę, na której pokazał się sygnał świetlny w jak najkrótszym czasie. Bandy rozmieszczone są w odpowiedniej konfiguracji. Test wykonywany jest z określonym limitem czasu lub z konkretną liczbą uderzeń piłki o bandę. Liczymy ilość trafień. Różna kolorystyka lampek FitLight jest dodatkowym bodźcem percepcyjnym.

MTD Ball Controll Random polega na sprawdzeniu umiejętności kontroli piłki przez zawodnika w połączeniu z szybkością jej prowadzenia i dryblingu.

Rozstawiamy 8 fotokomórek FitLight tak, aby utworzyć koło z wieloma możliwościami wyboru. Ustawienia lampek dokonuje się w zależności od badanej grupy w różnych konfiguracjach i odległości. Przyjmujemy odległości jak w teście MDT TEST 10 m x 10 m oraz dla młodszych grup w przełożeniu testu Quickfeet 5 m. x 5 m. lub 7 m. x 7 m. Mierzymy czas reakcji na daną lampkę w ograniczonym czasie na jej zgaszenie (od 1 do 5 sekund). Wprowadza się również formy rywalizacji mające na celu wywarcie presji po to, aby zbadać czas reakcji zawodnika.

Zrób profesjonalny test piłkarski. Oferta Szkoły Indywidualnego Treningu Aktrin i portalu RazDwaSport.pl dla akademii piłkarskich i indywidualna dla rodziców małych piłkarzy. Profesjonalny sprzęt do testowania – testy prowadzą zawodowi trenerzy piłki nożnej. Po teście trener obserwator przygotowuje obszerny raport wraz z zaleceniami do treningu indywidualnego.

ZAMÓW TESTY: Arkadiusz Słodkowski tel. 607 030311 , mail a.slodkowski@RazDwaSport.pl

Jarosław Otłowski

Autor Jarosław Otłowski

Trener piłki nożnej z doświadczeniem w prowadzeniu drużyn i doskonaleniu indywidualnym młodych zawodników.

Słowa kluczowe

akademia piłkarska , szkółka piłkarska , testy piłkarskie

Artykuły powiązane